top of page

28 Mayıs 2018

S3'ümüzü bir süredir hem şehir içi hem de ufak hafta sonu kaçamaklarında zorluyoruz. Kamp yapmak için yükleyip Şile, Adapazarı denemeleri yaptık ve gayet memnun kaldık. Bu gibi durumlar içimizi rahatlatınca büyük motosikletimizi satmaya karar verdik ve Mayıs sonu elden çıkardık. Böylece iyi günde kötü günde ufaklıkla yola çıkmaya mecburuz.

integragörsel.png

10 Temmuz 2018

Bakım zamanımız geldi çattı. Artık kendi başıma bakım yapmayı öğrenmem lazım. Bu iş için kolları sıvadım ve kitapçığı okumaya başladım. Yağ ve hava filtresi siparişi verdim.

Motul Scooter Expert 4T 10W40 Yağ 1.1 lt yağ değişimini gerçekleştirdim. (2 lt sipariş etmiştim, maliyeti 94 TL)

MotoSpartan Hava Filtresi taktım, maliyeti 49 TL.

Bu değişimleri yapmak hem masrafımı azalttı, hem de motosiklet ile olan ilişkimi geliştirdi. Zaten basit olan bu motosiklette de bakım yapamayacaksam, yüksek cc'li bir  motosiklet ile uzun bir yola nasıl çıkarım ?

1 Ağustos 2018

Yapılsın Tur Planları 

Bakımlarımız yapıldı, Kurban Bayramı yaklaşıyor. Biz hala plansızız. Akdeniz-Ege mi yapsak ? Yoksa Doğu Karadeniz'e mi sürsek ? Çok kararsız kaldığımız bu süreçte Euro ve Doların etkisi çok büyük. Neden mi ? Euro bu kadar artmasa kesinlikle bir kez daha Yunanistan turu planlar enfes koylarda cirit atardık. Artık biraz da yerli turist olalım dedik ve rotayı Yeşile doyacağımız, yolda bir sürü yeni insanla  tanışacağımız Karadeniz'e çevirdik. İlk defa Couchsurfing üzerinden iletişime geçerek tanışmak ve mümkünse evlerinde kalmak istediğimizi belirttik ve  çok samimi sıcak insanlarla tanışma fırsatımız oldu. Rota kabaca şöyle, İstanbul'dan yola çıkış ilk hedef Amasya, sonrasında Erzincan, Erzurum üzerinden doğa harikası Artvin, Rize, Trabzon ve Ordu (Tabii ki yaylalar), artık dönüş yoluna geçerek Samsun ve Sinop üzerinden İstanbul.

S3 bunu yapabilir mi ? Neden olmasın, 125 cc YBR ile dünyayı dolaşan insanların var olduğunu görmek bize cesaret veriyor. Ayrıca biz gezmek için yoldayız, en kötü durumda bile motosikleti bırakır sırt çantalı devam ederiz. KORKMA! Yola Çık ;) 

19 Ağustos 2018

Motosikletimiz Çalındı!

Bu gece saat 04:00'da önceden planladığımız Karadeniz Turumuz başlayacaktı. Gün içinde dinlendiğim için, hazırlıklarımız tamamlanana kadar kendimi yorgun hissetmedim ve saat 1 gibi uyudum. Saat 3 gibi kalkar son toparlanmadan sonra saat 4 gibi yola çıkarız diyordum. Saat 03:45 gibi topcase'i kaptığım gibi sokağa çıktım, baktım motor yok !

 

Nasıl bir his yaşadığımı inanın tarif edemem :( O panik ile Arzu'ya durumu anlatıp, Polis'i aradım. Hemen kayıt açıldı, hırsızlık haberi İstanbul'a yayıldı. Bize de karakola gidip şikayetçi olmamız söylendi. Saat 5 karakoldayız, derdimizi anlattık. Kesin Emre almıştır dedi bir memur. Nasıl ya! Bu hırsızlar tanınıyor mu ? Evet ya, akli dengesi bozuk raporu var. Yakalasak bile sizden önce çıkıp gidiyor, bir iki gün kullanır motosikleti sonra bir yere atar. Sinirden kendi kendimi yiyorum, nafile. Saat 09:30'da ancak ifademiz alınıyor. Yorgunluktan bitik bir halde taksi ile eve giderken gözümüz sokaktaki motosikletlerde, ara sokaklarda. İkimizde birbirimize bakıp, eğer motoru bu Emre denen çocuk çaldıysa ve yakın bir yerde bıraktıysa hala tur planımızı kurtarabiliriz diyoruz. Böylece gece uykusuzluğumuz yetmezmiş gibi öğlene kadar sokak sokak iki mahalle gezip, elimiz boş bir şekilde eve dönüyoruz. Gece vakti uyandırmaya kıyamadığımız komşumuzdan kamera kayıtlarını izlemek için izin istiyoruz. Video kaydını izledikten sonra tüm ümitlerimiz son buluyor. Ufak bir scooter üzerinde iki full korumalı adam, saat 03:37'de sokağa girip, keşif yapıp yaklaşık 27 sn gibi rekor bir sürede motosikletin gidon kilidini kırarak götürüyorlar.

Üzülsek mi, daha büyük bir kaybı ucuz atlattığımız için sevinsek mi bilemiyoruz. Çünkü ben 8 dk önce çıksam adamlarla karşılaşabilirdim, o sırada ne olacağı belli olmazdı. 10 dk erken çıkmış olsam ve tüm teknolojik aletlerimizin içinde  olduğu topcase'i takıp içeri girsem, bir motosiklet parası da onlarla giderdi. Neyse vardır her işte bir hayır diyerek, öncelikle Polisimizden ses gelmesini bekliyoruz. Ondan ses çıkmazsa 45-60 gün sonra kasko firmamızdan para gelmesi lazım. Ancak benim tanıdığım hiç bir kasko firması öyle kolay kolay parayı vermez, evrak işlerine boğar adamı :(

Olayla ilgili çektiğimiz videoya şu linkten ulaşabilirsiniz.

19 Eylül 2018

Sosyal Medya üzerindeki inanılmaz desteğinize rağmen maalesef S3'ümüz bulunamadı. Kasko evrak toplama sürecini başlattı. Çalıntı motosiklet için topladığım kasko evrakları şöyle, (güncel listeyi sigorta firmanızdan isteyiniz)

- Karakoldan aracın bu süreç içinde bulunamadığına dair yazı. 

- Noter'e giderek Ruhsatınıza çalıntı şerhi düşürülmesi. (Karakoldan aldığınız evrakları istiyorlar) Bunun için önce trafik şubeye gittim, yakın zamanda değişmiş, siz de aynı duruma düşmeyin.

- Noter'den kasko firmasına araç bulunursa satabileceğine dair vekaletname vermeniz gerekiyor. (Satış ibaresi geçtiği için iki adet vesikalık istiyorlar)

- Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı istediler. İki kere vergi dairesine gitmeme rağmen uzun zamandır böyle bir evrak vermediklerini belirttiler. E-devlet üzerinden yıllık MTV borçlarımı takip ettiğim sayfanın ekran görüntüsünü paylaştım.

Aradan uzun zaman geçti ve bu yazıyı yazıyorum, maalesef sıcağı sıcağına yazmadığım için evrakları unuttum :(

27 Kasım 2018

Kasko'dan değerinin altında da olsa bir miktar paramızı aldık ve motosiklet arayışımız başladı. Biraz bagaj hacmi yüksek bir şeyler arayışına girip önce Silverwing  400, Burgman 400, Sym Maxsym 400 gibi modellere baktım. Ancak bütçemiz dahilinde çok kötü durumda motosikletlerle tanıştık. Yaklaşık üç aydır motosikletsiz olmak da psikolojimizi cidden kötü etkiledi. Artık daha fazla dayanamayacağım tekrar 250 cc klasmanında motosiklet bakayım dedim ve daha önce Daelim'i seçmemde mantıklı bir sebep vardır, tekrar araştırma sürecine girmeye gerek yok diyerek Daelim S3 serisinde motosikletleri incelemeye başladım.

Bir arkadaşım vasıtası ile 2015 model Siyah renkli 16.800 km'de bir Daelim S3 bulup aldım. Böylece macera aynı rengi ile kaldığı yerden devam ediyor diyebiliriz.

Yeni Plakamız 34 YK 9734, yolda görürseniz bir selam verirsiniz artık :))))

6 Aralık 2018

Motosiklet üzerinde topcase olmadan bana geldi, ancak evde bir çantamız var. Bununla birlikte tabla siparişini motosikleti alır almaz verdim. Tek eksiğimiz çanta demiri (motosikletten anlamayanlar, bir çanta için ne çok parça lazım diyordur şimdi), bunu da facebook grubundan tanıştığım Çağdaş Üstün'den temin ettim. Yeni yeni bu işe girdiler ve yaptıkları ürün görsellik açısından çok başarılı, sağlamlık hakkında yorumlarımı kullandıkça yazarım.

Daha önce Atınç Bey'den aldığım demir fiyat olarak uygun ve kalite olarak sağlam olsa da, kullanışlılık adına eksileri vardı. Artçım kesinlikle memnun değildi :) Bakalım bu sefer memnun edebilecek miyiz ? :D

Okumaya Devam Et!
bottom of page