top of page

Daelim S3 (bundan sonra S3 olarak anılacaktır) ile tanışmamız, Barkın Bayoğlu'nun (Altın Elbiseli Adam) 250 cc maxi scooter inceleme videosunu izlememizle gerçekleşti. O sıralar daha yüksek cc'li motosiklet kullandığımız için bu klasmanda bir scooter  almayı planlamıyorduk, ancak hep merak ettiğimiz modellerden birisi olarak aklımızda yer edinmiş ki 2017 Ekim ayında şehir içi kullanım amacıyla ufak bir scooter satınalma niyetine girdiğimizde düşündüğümüz tek model oldu diyebiliriz.

Neden Ufak bir Scooter Arayışına Girdik ?

Motosiklet tutkumuz 2012 yılında başladı, öncelikle ufak bir scooter ile başlamışken içimizdeki gezme-keşfetme arzusu ile kısa sürede 750 cc bir Integra sahibi olduk. 750 cc bir motosiklet bizim şehirlerarası, uluslararası gezilerimizde çok başarılı olsa da, şehir içinde kullanarak ona büyük haksızlık ettiğimizi ve km artışı ile ömrünü gereksiz tükettiğimizi düşünmekteyiz. Olay tamamen İstanbul şartlarını önümüze serip, minimal yaşama felsefemiz ile daha  düşük cc'li bir  scooterın ihtiyacımız için yeterli olduğuna karar vermemiz ile başladı ve bu düşüncelerle 2017 Ekim ayında düşük ccli scooter arayışına girdik. 

Neden S3 ?

250 cc motosiklet satınalma düşüncesindeyseniz hemen hemen 5-6 adet scooter modeli radarınıza girecektir. Nedir bunlar ?

X-max 250

Xmax : Bu klasmandaki en bilindik model Xmax'tir sanırım. Bilen bilmeyen herkes araştırmadan bu modeli almak ister. Hakkında biraz araştırma yapacak olursanız, modelin ederine göre pahalı olduğunu, sele ve amortisman konforunun düşük olduğu gibi bilgilere, kullanıcı yorumlarından kolayca ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte bu klasmandaki en yakışıklı abinin bu olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir.

X-City : Xmax ile kıyasladığınızda daha çok fiyat-performans modeli diyebiliriz. Kullanıcı yorumları kesinlikle Xmax'ten daha kullanışlı olduğu yönünde, hem de daha ucuz. Bu iki model arasında kalsaydım kesinlikle tercihim X-City olurdu.

Burgman 200 : Suzuki her klasmanda çok güzel motosikletler üreten bir firma, bu klasmandaki ürünü de gayet başarılı ancak rakipleri ile kıyasladığımızda biraz güç konusunda aşağıda kalıyor. Ne de olsa 250 değil 200 cc olarak  diğerleri ile  kapışıyor. Yukarıdaki üç model arasında kalsaydım, tercihim X-City olurdu.

Joymax : Bu klasmanda güçlü görünen bir SYM markası var. Benim yaptığım incelemede gözüme çarpan artıları, sele konforu ve  bagaj genişliği. Bununla birlikte diğerlerinden daha ağır, hantal bir yapısı olduğu da su götürmez bir gerçek. Yukarıdaki üç model arasında kalsaydım, tercihim yine X-City olurdu.

S3 Advance 250  : Bu klasmanda ismi en az duyulduk markaya sahip olması, servis ve yedek parça ağının yaygınlığı konusunda bilgisizlik, hemen hemen herkesi bu modele karşı ön yargılı bir yaklaşıma itiyor. Ancak internette yapacağınız kısa bir araştırma sonrası kullanıcı yorumları, bu ön yargıyı yıkmaya yetiyor. Bagajı rakiplerine göre daha küçük, sele konforu rakipleri ile yarışır ve hatta bir tık daha iyi, hafif ve güçlü. Fiyat olarak da rakiplerine göre daha mutlu edici olmasından dolayı tercihimi bu yönde yapma kararı aldım.

S3'ümüzü aldığımız gün itibariyle

günlük tutmaya başladım.

Merak ettiğiniz  konuları/gelişmeleri bu günlük üzerinden takip edebilirsiniz.

bottom of page