top of page

Hollanda Kraliyet Ailesi Hakkında Herşey !

Updated: May 4, 2022

Hollanda Kraliyet ailesi dediğimizde belki gözünüzün önüne kimse gelmemiş olabilir. Her ne kadar İngiliz Kraliyet ailesi kadar popüler ve medyatik olmasa da Hollanda halkının büyük çoğunluğu tarafından sevilen Hollanda Kraliyet ailesi günümüzde sadece sembolik güce sahip bir monarşidir.


Bu monarşinin başında bugün Kral Willem Alexander (1967 Utrecht doğumlu) bulunmaktadır. 2013 yılında Kraliçe Beatrix'in (Willem Alexander'ın annesi) tahtan çekilmesi ile 123 yıllık kraliçeler dönemi sona ermiş, Hollanda yeni Kralına kavuşmuştur.


Kraliyet Ailesi Nerede Yaşar?

Kraliyet ailesi günümüzde Den Haag kentindeki "Noordeinde Sarayında" ve Wassenaardaki "Eikenhorst Villasında" yaşamaktadırlar. Bunun dışında resmi tören vb seromoni kutlamaları için Amsterdamdaki Kraliyet Sarayı da kullanılmaktadır.

Kraliyet Ailesinin Geliri Nereden Geliyor?

Avrupa'nın en maliyetli Kraliyet Ailesi Hollanda'da bulunuyor. Hükümetten yaklaşık 44 milyon Euro yıllık bütçe aldıkları konuşuluyor. İspanya Kraliyet ailesinin yaklaşık 8 milyon Euro, Belçika Kraliyet ailesinin 12 milyon Euro bütçe aldığını belirtelim. Bununla birlikte siz de tahmin edersiniz ki vergi de ödemiyorlar. Bu konu birçok kişi tarafından tepki toplayan bir durum. Ama ülkeye getirileri de yok değil, sadece Kral'ın doğum gününde (Kral Günü) binlerce turistin ülkeye çekildiğini söylemeden geçmeyelim.


Kralın Eğitim Durumu ve Gençlik Yılları

Willem Alexander ilk ve orta öğrenimini devlet okulunda tamamladıktan sonra Hollanda Kraliyet Donanmasına katılmıştır. Üniversite eğitimini Leiden'de Tarih üzerine tamamlamıştır. Gençlik yıllarında çok düzgün bir imaj çizmeyen ve sürekli bira içerken görüntülenen Kral, o yıllarda "Prince Pils"(Bira Prensi) olarak anılmaktadır. Yıllar geçtikçe olgunlaşan Prens, 1996 Atlanta Olimpiyatlarında, bayan hokey takımının maçı kazanmasının ardından, kendini tutamamış ve sahaya girip oyuncularla sarmaş dolaş sevinç gösterisi yaşamıştır. Bu halkın dikkatini iyi anlamda çektiği ve ulusun onun arkasında birleştiği ilk gün olarak anılır.

Hollanda Kralı Willem Alexander'ın Düğünü

2002 yılında Arjantin asıllı Maxima ile evlenip, halkın sevgisini bir kat daha artırmıştır. Kraliçe Maxima Hollanda halkı tarafından çok sevilen, hayır işlerinde sıklıkla poz veren bir moda ikonu gibidir. Dam Meydanında yer alan Nieuwe Kerk'te (Yeni Kilise) çok güzel bir düğün töreni ile evlenen çiftin günümüzde üç kızı vardır. Prenses Catharina (2003), Prenses Alexia (2005) ve Prenses Ariane (2007).


Kraliçe Maxima'nın babası (Jorge) kızının evlilik seronomisine katılamamış ve bu onun yapması gereken bir fedakarlık olarak görülmüştür. Arjantinli bir subay olan babası, diktatörlük döneminde ülkesinde önemli görevler almış ve bu dönemde ülkede kaybolan ve öldürülen birçok kişinin sorumluluğu bu askeri cuntanın yönetim kadrosuna bağlanmıştır.


Bir Sonraki Kral / Kraliçe Kim Olacak?

Eğer bir aksilik olmaz ise Hollanda'nın gelecek Kraliçesi en büyük kardeş Catharina olacaktır. Hollanda Kraliyet ailesinde taç, en büyük çocuğa geçmektedir. Cinsiyet vb. özellikler bu kararı etkilememektedir.

Willem Alexander Kral Olmasa Ne Yapardı?

Kendisine yansıtılan bu soruya, "kesinlikle havayolu pilotu olurdum" diye cevap veren Kral'ın, KLM hava yollarının lisanlı bir pilotu olduğunu söylemeden geçemeyiz. 2017 yılında KLM firması tüm Fokker cinsi uçaklarını emekli edip yerlerini Boeing 737 cinsi uçaklarla doldurma kararı alınca Kral da bu durumdan etkilenmiştir. Çünkü mevcut lisansı ile sadece Fokker uçurma yetkisi bulunmaktadır. Bu aşkından geri kalmamak için kral olduğu halde yarı zamanlı (ayda iki kere) co-pilotluk yaparak yeni lisansı almak için gerekli olan mesafe ve süreyi tamamlamıştır. 2018 yılında son uçuşunu Amsterdam-İstanbul arasında yaparak Türk halkına da göz kırpmıştır ;)

6,023 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page