top of page

Hollanda'da Araba Sahibi Olmak

Hollanda'da araba almayı planlıyorsanız veya zaten araba sahibiyseniz ve park, bakım, sigorta vb konuları merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hollanda'da araba sahibi olmakla ilgili en kapsamlı yazıyı sizler için hazırladık. Lütfen beğenirseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı veya ekleme yapmak isterseniz yorum yazmayı unutmayın!
Araba Bulma Süreci

Türkiye'dekine benzer bir şekilde ikinci el araç almak isteyen kişiler, kendi aracını satan şahıslar veya galeriler aracılığıyla bu emellerine ulaşabilirler. Kendi aracını satan kişilerden araç almak isterseniz,

Galeriden araç almak isterseniz;

Şahıstan veya galeriden bulduğunuz aracı görmek için satıcıdan randevu alıp, mümkünse test sürüşü yapmak istediğinizi belirtin.


Genelde araçlar bakımlı ve temiz olsa da uzaktan yapabileceğiniz bazı kontroller mümkün. Bunun için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz;


Araç Finansmanı

Hollanda'da araç sahibi olmak göründüğünden daha kolay. Hemen hemen her bütçeye uygun bir araç bulmak mümkün. Kenardaki paranızla istediğiniz aracı alamıyorsanız da üzülmeyin ve aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak istediğiniz aracı alıp alamayacağınızı kontrol edin.


Leasing

Birçok bilinen galeri sizi araç sahibi yapmak için değişik leasing fırsatları sunuyor. Özetle kira öder gibi araç sahibi oluyorsunuz!


Banka Kredisi

Bankanız ile iletişime geçerek veya resmi siteleri üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Düzenli geliriniz olduğunu ispatlamanız durumunda genelde işlemler hızlı bir şekilde tanımlanıyor.


Araç Sahibi Olma Maliyeti

Hollanda'da araç sahibi olmak basit olmakla beraber maalesef maliyeti beklediğinizden yüksek olabilir. Dilerseniz kalem kalem maliyetlerimizi örnek bir araç üzerinden hesaplayalım.


Örnek arabamız Mercedes A180,

Satış bedeli yaklaşık 20.000 Euro. Plaka: GL-672-V


Yol Vergisi (Road Tax)

Motorlu taşıtı olan herkes yol vergisi öder. Verginin miktarı araca ve yaşadığınız yere bağlıdır. Yol verginizin ne kadar olduğunu öğrenmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz;


Bizim örneğimizde aylık 55 Euro civarında bir maliyet söz konusu.


Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko

En azından üçüncü şahıslara verilecek zararı karşılamak adına temel seviyede sigorta (WA) yaptırmak zorunludur. Bu, aracınızla başkalarına verdiğiniz zararları kapsar.

İkinci seviye sigorta ile kendi aracınızda meydana gelebilecek yangın hasarı, cam hasarı ve hırsızlık gibi çeşitli hasarlar da sigortalanır. Kendi kusurunuz nedeniyle kendi aracınızda meydana gelen hasarlar teminat kapsamı dışındadır.


Üçüncü seviye sigorta neredeyse tüm araç hasarlarına karşı sigortalı olursunuz.


Aşağıdaki site üzerinden hesaplama ve kıyaslama yapabilirsiniz;


Bizim örneğimizde aylık 81 Euro maliyet söz konusu.

Yakıt

Seçtiğimiz örnek aracın 50 lt'lik bir benzin deposu var ve benzinin litresini yaklaşık 2 Euro üzerinden hesaplayacak olursak, bir depo benzin maliyeti 100 Euro yapıyor. Tabii ki araç kullanım sıklığınıza göre bu maliyet artacaktır. Biz ayda 2 depo benzin tüketen birisi örneği üzerinden ilerlersek aylık maliyet 200 Euro diyebiliriz.


Park

Park maliyetleri Hollanda genelinde çok yüksek ve birçok insan bundan dolayı araba almak yerine, toplu taşıma ve ihtiyaç duydukça araç kiralama yöntemini tercih ediyor.


Amsterdam'da kendi binanızda park yeri kiralama maliyeti aylık 250-300 Euro. Amsterdam merkezde sokakta kısa süreli park etme maliyeti saatlik 7.50 Euro civarındadır.


Bizim örneğimizde Amsterdam dışında yaşayan ve evinin önünde bedava park yeri olan birisi üzerinden ilerleyelim ve aylık ortalama 50 Euro civarında park maliyeti olduğunu varsayalım.


Siz de sokağınızda park etme maliyetini ve gezdiğiniz bölgelerde kısa süreli park ücretlerini mobil uygulamalar başlığı altındaki park uygulamaları üzerinden kontrol edebilirsiniz.


Bakım

Kullanım sıklığınıza bağlı olarak yılda en az bir ve hatta birkaç kez aracınızı bakıma sokmanız gerekebilir. Bizim örneğimizdeki Mercedes markasının bakım maliyetleri maalesef yüksek. Mercedes servisine gidecek olursanız 700 Euro maliyeti göze almanız gerekir.


Bununla birlikte Mercedes anlaşmalı servise gidecek olursanız bu maliyet 400 Euro civarında olacaktır. Bunu da aylık hesaba dönüştürürsek 35 Euro gibi bir rakama ulaşırız.


Yol Vergisi

55

Araba Sigortası

81

Yakıt

200

Park

50

Bakım

35

TOPLAM

421 Euro

Tabii ki paylaştığımız rakamlar(özellikle yakıt ve park) kişiden kişiye çok değişecektir. Ancak mümkün olduğunca minimum tutarlar üzerinden ilerlemeye çalıştık. Yukarıdaki hesaplamayı siz kendiniz için yapabilir ve araç sahibi olma maliyet ve riskinin ihtiyaç duyduğunuzda kiralama maliyetinden mantıklı olup olmadığı ile kıyaslamak karar verme aşamanızda size yardımcı olacaktır.


Araç Satınalma Süreci

Eğer istediğiniz aracı bulup, finansman işlemlerini tamamladıysanız, öncelikle tebrik ederiz! Galeri üzerinden satınalma yaptığınız farzederek ilerliyorum.


  • Size öncelikle bir ön-satış sözleşmesi imzalatılır.

  • Aracınız bakıma alınır ve size teslim edebilecekleri en erken tarihi paylaşırlar.

  • Aracı teslim almadan bir veya birkaç gün öncesinde araç bedelinin sözleşmede yer alan banka bilgilerine aktarımını talep ederler.

  • Araç devir işlemleri çok basit ve online olarak yapılabilmektedir. Bu konu ile ilgili tüm bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.rdw.nl/en/buying-a-car/transfer-registration-number-to-a-persons-name

  • Deposu dolu aracınız ile keyif çatmaya başlayabilirsiniz.

Hollanda'da Araç Kullanmak


Hollanda genelinde hız sınırları düşük olduğu için insanlar sakin ve huzurlu araç kullanıyor diyebiliriz. Hız sınırı otoyolda resmi olarak 130 gibi görünse de, saat 06:00-19:00 arasında maks yapabileceğiniz hız 100'dür. Zaten küçük olan bu ülkede en uzak iki mesafenin üç saati geçmeyeceğini düşündüğümüzde biz sakin ve yavaş gitmekten oldukça memnunuz.


Türkiyeden gelen birisi için alışılması gereken bazı unsurlar var ve bunların başında kavşaklarda durup soldan gelene yol vermek sayılabilir. Yaya geçidinde durmak, yol geçiş üstünlüklerine riayet ederek yaya ve bisikletlilere saygı göstermek gibi listeyi uzatabiliriz. Eğer kuralları tekrar gözden geçirmek kendinizi ufak bir teste tabii tutmak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Şehirler arası yolda hız sınırına uymanız ve sinyal vermeniz durumunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Şehir merkezinde ve kasabalar arası yollarda, alışkın olduğunuz düzen biraz değişiyor ve her ne kadar usta şoför de olsanız daha temkinli olmanız gerekiyor. Bisiklet yolu, tramvay ve yaya yolundan geçerken ekstra dikkatli olmak.

Okul bölgesinden geçerken hız sınırına uymak.

Kasabalar arasındaki ufak yollarda, paylaşımlı yol kurallarına uymak gibi temel şeylerden bahsedebiliriz.


Son olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de aracınızın belli bir alana girebilme yetkisinin olup olmamasıdır. Örneğin Amsterdam Low-Emission-Zone olarak bilinir ve dizel araçların giremeyeceği alanlar vardır. Bunun dışında Dordrecht Belediyesi tarihi merkez alanına sadece giriş izni bulunan araçların geçici olarak girmesine izin verir. Siz bu yola bilerek veya bilmeyerek girerseniz, evinize ceza gelme olasılığı yüksektir. Bir diğer konu da elektrikli araç park yerlerine/engelli park yerlerine, eğer şartları sağlamıyorsanız park etmekten kaçınmanızdır.Araç Muayene - APK

APK (Algemene Periodieke Keuring) aracınızın belirli periyotlarda trafiğe uygunluğunun kontrol edilmesidir. Türkiye'deki TÜV periyodik kontrolü ile aynı diyebiliriz. Bununla birlikte Hollanda'da devlet tarafından onaylı onlarca farklı garaj da bu kontrolü sizin adınıza yaparak muayene sürenizi uzatabilmektedir. Genelde bilindik araç markaları, Hollanda genelinde bilinen araç acenteleri bu hizmeti size 150 EUR gibi bir rakama sağlarken, daha küçük garajlar aynı kontrolü 40 EUR gibi bir rakama sağlamaktadır. Siz de kendinize uygun olan araç muayene istasyonunu aşağıdaki linki kullanarak bulabilirsiniz.

APK istasyonu bulma


Benim son muayene yaptırdığım yer; (ücret 40 EUR)


Araç Muayenesi ile ilgili daha fazla bilgi için; https://www.rdw.nl/en/periodic-technical-inspection
Kullandığımız Mobil Uygulamalar


Park

Hollanda genelinde park yerlerinin birbirinden farklı ücretleri ve kuralları var. Hatalı parketme sorunu ile karşılaşmamak adına aşağıdaki uygulamalardan birini kullanmanızı öneririz.

Parkmobile


ANWB Onderweg & Wegenwacht


Yakıt-Elektrik

Hollanda'da otoyol üzerinde yer alan benzin istasyonları, şehir içi benzinliklerden daha pahalıdır. Eğer çevrenizdeki benzinlikleri ve fiyatlarını kıyaslamak isterseniz bu uygulama tam size göre;


ANWB Onderweg & Wegenwacht


Eğer elektrikli veya hibrit bir araç kullanıyorsanız, Hollanda genelinde şarj istasyonu bulma anlamında sıkıntı yaşamazsınız. Aşağıdaki uygulamalardan konumları görme ve şarj başlatma bitirme anlamında destek alabilirsiniz.


ANWB Onderweg & Wegenwacht


Charge Assist


Shell Recharge


Kamera-Radar

Hollanda genelinde hız yapabilmeniz mümkün değil. Hız sınırları gündüz vakti 100 ile sınırlı aksam 120 veya 130 maksimum hız sınırlarıdır. Bununla birlikte her ülkede olduğu gibi hız sınırları farklı yol tercihlerinize göre azalıp artmaktadır. Farkında olmadığınız bir anda kameralara yakalanmak ve ceza yemek üzücü olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına aşağıdaki uygulamayı kullanabilirsiniz.


Flitsmeister


Önemli Diğer Konular


Çeki Demiri

Çekme karavan sevenler için şart olan çeki demirini nereden temin ederiz sorusunun cevabı bu linkte;


Lastik Konusu


Genelde çok soğuk kış geçirmeyen Hollanda'da 4 mevsim lastik tercihini mantıklı buluyorum. En son 4 Kasım 2022 tarihinde lastiklerimi Kwikfit aracılığı ile değiştirdim.

4 adet Michelin CROSSCLIMATE 2 model lastik + değişim bedeli yaklaşık 750 EUR civarındaydı.Ekleme yapmak istediğin bir konu mu var? Çekinmeden bizimle paylaş! Yorumlarınızı bekliyoruz.

366 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page