top of page

Türk Ehliyetini Hollanda Ehliyeti ile Değiştirmek

Updated: May 4, 2022

Hollanda'ya taşındınız ve yabancı ehliyetinizi Hollanda ehliyeti ile değiştirmek mi istiyorsunuz? Mevcut Türk ehliyetim Hollanda'da ne zamana kadar geçerli merak mı ediyorsunuz? Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabına özet bir şekilde yazımızda ulaşabilirsiniz.


Türk ehliyetim Hollanda'da ne kadar süre geçerli?


Türk ehliyetiniz ile Hollanda'da altı ay süreyle (185 gün) araç kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu süreden daha fazla ülkede kalacaksanız ve araç kullanmaya devam etmek istiyorsanız Hollanda ehliyeti almanız gerekir.


Bu süre Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinden geliyorsanız AM, A1, A2, B ve BE sınıfları için 15 yıl, C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E ve DE sınıfları için 5 yıldır.
Türk ehliyetimi Hollanda ehliyeti ile nasıl değiştiririm?


Eğer belediyeye ikamet kaydınızı yaptırdıysanız, geçerli bir oturma izniniz varsa ve %30 vergi kuralına dahilseniz bunu yapmak oldukça kolay. Eğer bu şartları sağlamıyorsanız ehliyet değiştirme işlemi yerine, Hollanda ehliyeti alma sürecine girmeniz gerekecektir.

Yabancı ehliyetinizi, Hollanda ehliyetine dönüştürmek için ikamet kaydınızın olduğu belediyeye başvuruda bulunmanız gerekir. Belediye sizin adınıza evraklarınızı RDW'ye (Motorlu Taşıtlar Ofisi) iletecektir. Doğrudan RDW'ye yapılan başvurular dikkate alınmaz.


Başvuru anında aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir;

- Doldurulmuş ve imzalanmış 3 E 0397 başvuru formu (Belediyede dolduruyorsunuz)

- Yabancı ehliyetiniz (Eski tip Türk ehliyeti de olabilir)

- 1 adet pasaport fotoğrafı

- Hollanda'da yaşadığınızı belirten kimlik kartınız

Bu adresten online sağlık belgesi için form dolduruyorsunuz. İhtiyaç görülürse bir doktoru ziyaret etmeniz istenebilir. Bu evrakı almak için online olarak 37,80 Euro ödemeniz gerekiyor. (Fiyat yıllar içinde değişebilir)

- %30 Vergi kuralının sizin veya partneriniz için onaylandığını gösterir belge


Önemli bilgi : C1, C, C1E, CE, D1, D, D1E veya DE sınıflarından herhangi biri yabancı ehliyetinizde var ise, başvuru anında bundan geçici olarak feragat etmek için form doldurmanız veya pratik sınavına girmeniz gerekir.

Belediyeye yukarıda yazılı olan evrakları teslim ettikten sonra sizden 37,80 Euro (Fiyat yıllar içinde değişebilir) daha tahsil edilecektir. İşlemleri tamamlayınca size bir belge verip, RDW'den mektup beklemenizi söylenecek. Yaklaşık 3-4 haftalık süre içinde başvurunuzun kabul edildiğini belirten bir mektup alacaksınız. Geçerli bir kimlik kartı ve size verilmiş olan belge ile belediyeye giderek ehliyetinizi teslim alabilirsiniz.


Süreç biraz uzun, evrak işlerini tamamlamak çok zaman almasa da bekleme süreci can sıkıcı olabiliyor. Bununla birlikte yeniden ehliyet almaktan çok daha kolay bir süreç olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.


Henüz okumadıysanız, Hollanda'da motosiklet almak ile ilgili yazımıza da göz atmanızı öneririz.36,236 views31 comments

Recent Posts

See All

31 Comments


Bilgilendirici yazı nedeniyle teşekkürler. Hollanda ehliyeti için Türkçe teori sorularını ve açıklamalı Hollanda ehliyet kitabını artık www.hollandaehliyet.com sitesinde bulabilirsiniz.

Like

Gul Belinova
Gul Belinova
Jul 19, 2023

Merhaba benim hem bulgar hem türk vatandaşlığım var. ehliyetim türkiyeden. bulgardan çeviremedim. yalnız ehliyetimdeki isim türk ismin ancak.hollanda da türk ismim geçerli değil. bulgar pasaportumu ve kimliğimi kullanıyorum. bunun için ne yapabilirim?

Like

Mert Yılmaz
Mert Yılmaz
May 29, 2023

Merhabalar , yaklaşık 1,5 senedir Hollanda’da 30% kuralı ile çalışıyorum.Daha önce kendi ehliyetimi değiştirdim. Yaklaşık 6 aydır eşim de burada ama o 30% kuralı ile çalışmıyor. Benim 30% kağıdım ile eşim de ehliyetini değiştirebilir mi? Teşekkürler , iyi günler.

Like
Replying to

Tekrar Merhaba,

Uçak bileti, yada üniversitesi yada herhangi evrak ki size orada (ehliyet aldığınız ülke) yaşadığını göstersin, biz üniversite evrağı ve üstüne de güzel bir yazı mesela ne zaman ne zamaa kadar ülkemizdeydik diye.

Ama yine belediye ye gidin net söylerler size ne gerekiyorsa.

Sağlıcakla kalın

Like

Merhaba, Buraya yerleseli 5 ay oldu. ruling basvurumu danisman sirkete 2 ay once ilettim. soyle bir cevap verdiler (We approve application of the 30% ruling and will send the application 30% ruling to the Tax Authorities for further administrative processing.) Bu durumda ben ehliyet degistirme islemina basvurabilir miyim yoksa halen beklemem mi gerekir? Bir de, bu durumda (6 ay gibi bir sure okumustum) sure kisitindan etkilenir miyim? Onay beklerken sure hakkimi kaybetmek istemiyorum :)

Like

Nilsu Yelkenci
Nilsu Yelkenci
Apr 20, 2023

merhaba, partner vizesiyle geldiyseniz ve partneriniz %30'dan yararlanıyorsa siz de ehliyetinizi değiştirebilirsiniz.


Benim sorum otomatik vites ehliyeti olanları da değiştiriyorlar mı?

Like
Aydın Elgezen
Aydın Elgezen
Apr 20, 2023
Replying to

Selamlar, Ben ehliyet aldigim yillarda otomatik vitese ozel bir ehliyet yoktu. Anladigim kadariyla gelisen teknolojik sartlara uygun olarak boyle bir sey cikmis. Daha once belirttigim gibi, ehliyet yenileme asamasinda otomatik veya duz vites arac kullanmam sorgulanmadi. Burada saglanan fayda ehliyetinizin sinava gerek kalmadan degistirilmesi, yani sadece motosiklet ehliyetiniz de olsa bundan yararlanabilirsiniz. Degistirilen ehliyette 78 kodu gorme olasiliginiz var. Bu da devletin resmi sitesinden arastirdigim kadariyla sadece otomatik vites ehliyeti alanlar icin kullanilan bir kodmus. Detaylar; https://www.cbr.nl/nl/veelgestelde-vragen/wat-betekent-code-78.htm Saygilar

Like
bottom of page