top of page

Hollanda'da Ev Kiralamak Zor mu?

Updated: May 4, 2022

Hollanda'da ev kiralamakla ilgili yazılmış en detaylı Türkçe içerikle karşınızdayız. Hollanda'ya taşınmak isteyen hemen hemen herkes, Hollanda'da ev kiralamanın zorluğundan dert yanan kişilerin tecrübeleriyle dolu bir sürü yazı ile karşılaşırlar. Özellikle büyük şehirlerde durum gerçekten zor, az sayıda kiralık ev çok sayıda insan olunca hem ev kiralama fiyatları yüksek oluyor hem de bu durumun farkında olan seçici ev sahiplerine kendinizi kabul ettirmeniz gerekiyor. Hollanda'da ev kiralamak imkansız mı? Biz Amsterdam'da ev kiralama tecrübesi yaşadığımız için bu konu üzerine hem tecrübelerimizi hem de bildiklerimizi sizlerle paylaşacağız.

Amsterdam'da Ev Kiralamak Uzun Sürer mi?

Amsterdam'da ev kiralamak gerçekten zorlu bir süreç, bunu bilerek kendinizi uzun bir sürece hazırlamanızda fayda var. Bunun temel nedeni, yüksek oranda göç alması ve Amsterdam'a taşınan herkesin merkeze yakın yaşama isteğinden kaynaklanıyor. Arz ve talep meselesinden ötürü kiralar da yıldan yıla artış göstermektedir. Amsterdam'a taşınan kişiler ortalama dört ile altı hafta arasında kiralık ev buluyorlar ve bulunan bu ev genelde ilk beklentileri karşılamaktan çok uzakta özelliklere sahip oluyor. Biz ise taşındığımız ilk hafta ev bulduk, evet bu konuda biraz şanslıydık. Şansın ötesinde Amsterdam'da ev kiralama konusuna çok iyi çalışmıştık da diyebiliriz. Yazının ilerleyen maddelerinde bunlardan da bahsedeceğiz.


Amsterdam'da Kiralamaya Uygun Ev Tipleri Nelerdir?

Amsterdam'da kiralamaya uygun ev seçenekleri bizim İstanbul'da alıştıklarımızdan biraz farklı. Genel olarak evlerin neredeyse tamamında parke veya yer kaplaması bulunmuyor. Bulunanlarda da size ekstra maliyet doğuruyor. Bununla birlikte birçok evde buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın ve davlumbaz demirbaş olarak bulunuyor ve ek ücret talep edilmiyor. Peki ne tip evlerle karşılaşabiliriz;


Shell Apartment (Bomboş Daire)

Bu ev tipinde genelde zemin malzemesi bulunmaz, duvarlar boyasızdır ve hatta elektrik prizleri vb eksikler dahi olabilir. Türkiye'de bu tarz ile karşılaşmadığımız için gözümüzü çok korkutan bir seçenek oldu. Maliyetler ilk aşamada daha uygun görünse de, Hollanda'da işçilik ücretlerinin yüksek olması dolayısıyla daha pahalıya gelme ihtimali de var. Dikkatli olmak lazım!Unfurnished Apartment (Mobilyasız Daire)

Bu ev tipi Türkiye'de alışkın olduğumuz kiralık daire tipine en yakın olan şey. Yine de biraz yukarıda bahsettiğimiz gibi parke vb şeylerin beklentisine girmeyiniz.Semifurnished Apartment (Yarı Mobilyalı Daire)

İsimden anlaşılacağı üzere temel eşyalarla döşeli bu ev tipinde, beyaz eşyalara ek olarak koltuk veya oturma grubu ve yatak bulunabilir. Bizim tercihimiz bu ev tipinden yana oldu, ama bunun temel nedeni eşyalardan öte evin konum ve manzarasıydı.Furnished Apartment (Mobilyalı Daire)

Mobilyalı ev, avantajları ve dezavantajları ile gelmektedir. Fiyatın daha yüksek seviyelere çıkmasının yanında, mobilyaların göreceği hasarlar da depozitonuzu etkileyecektir. Kısa süreli konaklama için mantıklı olabilir, böylece mobilya satın alma maliyetinden kurtulmuş olursunuz.Shared Apartment (Paylaşımlı Daire)

Yazının ilerleyen kısmında Amsterdam'da ev kiralama maliyetlerini de paylaşacağız. Bu fiyat seviyelerine çıkmakta zorlanan binlerce kişi paylaşımlı ev tutmaya yöneliyor.


Amsterdam'da Hangi Bölgede Ev Tutmalı?


Amsterdam'da ev kiralama konusunda beklentilerinize ve bütçenize göre farklı bölgeleri incelemeniz gerekebilir. Tüm bölgeleri uzun uzun anlatarak sizi yazıda boğmayacağız ama merak ettiğiniz bir bölge olursa sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz. Çalıştığınız bölgeye yakın ev bakmak bir Türk mantığıdır. Amsterdam içindeki tüm bölgelerin bisiklet mesafesinde olduğunu bilmenizde fayda var. Bundan dolayı gerçek bir yaşam alanı seçmeye özen gösterin.

Peki Amsterdam içinde yaşamak şart mı? Tabii ki değil! Hollanda genelinde raylı sistem ağı çok gelişmiş olduğu için birçok ofis arkadaşım, işe Amsterdam dışından trenle geliyorlar. Özellikle Haarlem, Hoofddorp, Almere ve Hilversum şehirleri ulaşım konusunda tercih sebebidir.

Amsterdam Merkez'de Ev Kiralama Maliyeti Ne Kadar?


Kira

En büyük gider kalemi olan kira ile konuya başlayalım. Yukarıda belirttiğimiz bölgeleri ele alacak olursak merkezden kenarlara doğru gittikçe aynı özelliklere sahip ev tiplerinde fiyatların düştüğünü görebilirsiniz. Kira bedelleri konusunda fikir vermek açısından 2020 ortalama maliyetlerini paylaşalım;

Stüdyo daire: 1100-1350€

1 yatak odalı: 1350-1900€

2 yatak odalı: 1800-2400€

3 yatak odalı: 2400€+

*Amsterdam merkezde ev bakıyorsanız ve bulduğunuz ev bu fiyat aralıklarına uymuyorsa şüphe duymanızda fayda var.

Depozito

Amsterdam'a taşındığınız anda sizi üzecek diğer bir gider kalemi de maalesef depozitodur. Ev sahibi veya kiralamacı firma ile yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak iki veya üç kira bedeli depozito ödemeniz gerekir. Biz bu konuda şehir efsaneleri duymuştuk ancak biz iki kira bedeli depozito ödedik, çevremizde de maksimum üç kira bedeli ödeyen duyduk.


Emlakçı Komisyonu

Ev kiralama konusunda bir uzman ile çalışmanızı öneriyoruz. Tüm aşamaları geçtikten sonra kira kontratı Felemenkçe yapılacağından dolayı konuya tam hakim olabilmeniz adına sizin yanınızda olan güvenilir bir uzman büyük rahatlatıcı olabiliyor. Bizim adımıza bu maliyeti şirketimiz üstlendiği için maalesef ücret konusunda detaylı bilgi veremeyeceğim. Emlakçı olmadan da bu işlemleri tamamlayan arkadaşlarımız oldu, bu tamamen size kalmış.


Su-Elektrik-Gaz-TV-Internet

Amsterdam'da ev kiralama süreci tamamlandıktan sonra su, elektrik ve doğalgazı kendi adınıza kaydettirmeniz gerekiyor. Hollanda'da bu hizmetleri veren birden fazla firma var ve kendiniz seçim yapıyorsunuz. Bu konuda İngilizce ücretsiz destek almak için bu linki kullanabilirsiniz.

Yıl boyunca sabit tutarda faturalar ödüyorsunuz ve sene sonunda sayaçlar üzerinden yapılan kontroller sonucu mahsuplaşma sağlanıyor.

Su ortalama: 20 Euro

Isinma ortalama: 80 Euro

Elektrik ortalama: 30 Euro

Mobil Hat ortalama: 30 Euro

Sabit Hat,TV, Internet ortalama: 30 Euro


Belediye Vergileri

Kiraladığımız evde son bir yıl içinde nedenini tam olarak algılamadığımız bazı vergiler ödedik :) Hemen eve taşınır taşınmaz ödemeniz gerekmiyor.


Afvalstoffenheffing(Atık Vergisi): 368€

Watersysteemheffing ingezetenen(Sakinler için su sistemi bedeli): 114,56

Zuiveringsheffing woonruimte(İçme suyu arıtma bedeli): 164,76€


Kiralık Ev Arama Platformları Hangileridir?

Hollandaya taşınmadan önce, ev araştırma sürecine başlamıştık. Bu süreçte başlıca iki siteyi kullandık.


Ancak son bir yılda gördüğümüz ve bizi şaşırtan şeylerin başında Facebook kullanımı geliyor. Her ne kadar Türkiye'de FB bitti gibi görünse de bazı konularda Hollanda'da hala popülaritesi olan bir platform. Ev kiralama da bu popülaritenin devam ettiği konulardan biri...


Eğer bir ev arkadaşı arıyorsanız FB gruplarına veya aşağıdaki siteye bakmanızı öneririz.


Yukarıdaki seçeneklerin dışında yatırım firmalarının ve kooperatiflerin doğrudan inşa edip kiraladığı dairelere aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.


Kontratta Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Teklif vermeden önce bütçenizin, tutmakta olduğunuz evi karşılayacak seviyede olduğundan emin olun. Kontratta tutarları ve tarihleri kontrol ettikten sonra çocuk, evcil hayvan ve sigara kullanımı maddelerini gözden geçirmenizi öneririz. Eve taşınmadan önce mümkünse evin videosunu veya fotoğraflarını çekin. Hatta bunları ev sahibi ile paylaşın.


Ev Kiralama Sürecini Baştan Sona Özetleyelim

Uzun uzun yazdığımız Amsterdam'da ev kiralama sürecini özetleyelim.


Hollanda'da Ev Kiralama Konusunda Önerilerimiz

Amsterdam'da ev kiralama konusunda en büyük önerimiz, kriterlerinizi gerçeklere uygun şekilde belirlemeniz. Özellikle fiyat, konum, ev büyüklüğü konusunda net olun. Bu size hem zaman kazandıracak hem de motivasyon düşüklüğü ile hatalı bir seçim yapmanızı engelleyecektir.


İkinci önerimiz hızlı karar almak. Piyasa gerçekten çok hızlı değişiyor ve sizin de karar verme konusunda bununla yarışmanız gerekiyor. Dört dörtlük ev yoktur! Kriterlerinizin çoğunu karşılayan bir ev bulursanız kaçırmayın.


Açık olun! Bir evcil hayvanınız varsa, sigara içiyorsanız, anlayamadığınız bazı maddeler varsa açık olun. İlerde yabancı bir ülkede daha büyük problemler yaşayacağınıza, bunları baştan çözün.


Bizim ev bulma aşamasında spontane olarak çektiğimiz Youtube videosunu izlemeniz evler hakkında size genel bir fikir verebilir. Sorularınız olursa da çekinmeden yorum olarak yazabilirsiniz.1,751 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page