Hollanda'da Çiğ Balık Yedik !

Updated: Jun 14, 2019

Hollandalıların çılgın bir geleneği var; Herring!


"Ringa Balığı" olarak dilimize geçen bu balık türü çiğ olarak tüketiliyor. Hollandalılar bunu aşağıdaki üç farklı şekilde yiyor;


- Rotterdam Usulü : Herring bütün hali ile bir kağıt üzerine konur, yanına veya üzerine küp seklinde doğranmış soğanlar ile servis edilir. Kuyruğundan tutulup havaya kaldırılıp, direk mideye gönderirsiniz :)


- Ekmek Arası : Herring bütün hali ile sandviç ekmeğine konur, üzerine küp şeklinde doğranmış soğanlar konularak servis edilir. Böylece eliniz balık kokmaz ve ekmeğin arasında olmasından dolayı balık tadı daha az hissedilir.


- Amsterdam Usulu : Herring dilimler halinde kesilerek bir tabağa konur, üzerine veya yanına küp şeklinde doğranmış soğanlar konularak servis edilir, kürdan veya çatal ile yenir. Böylece elleriniz kirlenmez ve birden fazla kişi tek tabak ile tadım yapabilir.Peki biz Herring'i denedik mi ?


Hem Rotterdam usulü hem de ekmek arası deneme şansımız oldu ve şaşırtıcı derecede beğendik.


2019 Haziran ayında Lahey'de denediğimiz 'Rotterdam usulü' icin 2.30 Euro, ekmek arası için 2.80 Euro ödedik.


Deneme anımızı Youtube'ta paylaştık. İzlemeyi ve henüz abone degilseniz "ABONE OL" butonuna basmayı unutmayın ;)


#Herring #AmsterdamGunlukleri #HollandaGunlukleri #YurtdisindaYasam

Seyahat etmeyi seven bir çiftin sıradan/sıradışı maceraları

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde 2008 yılında başlayan arkadaşlığımız, sevgimiz günümüze kadar süre geldi. Bu süre içinde gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok noktaya seyahat fırsatımız oldu. En güzel anılarımızı bu seyahatlerde yaşadığımızı ve hayatın da hızlı akışından dolayı birçok şeyi gün geçtikçe unuttuğumuzu farkedince bu blog kaçınılmaz oldu…

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon