top of page

Amsterdam Bisiklet Dosyası - 2

Turistler için Bisiklet Deneyimi


Amsterdam'da bisiklete binmek eğlenceli, ulaşım için verimli ve etrafı gezip görmek için en kolay yöntem diyebiliriz.


Turist olarak birkaç günlüğüne Amsterdam'a geldiniz ve bu deneyimi siz de yaşamak mı istiyorsunuz?

YAPMAYIN! :)

Biz baştan uyarımızı yapalım da sonra sizin yüzünüzden başımıza neler geldi demeyin :D Her ne kadar ülkenizde bisiklet kullanmaya alışkın olsanız da, Amsterdam'da tamamen acemisiniz ve buradaki bisiklet trafiği gerçekten tehlikeli olabiliyor. Ben (Aydın) ki ömrümün büyük bir kısmını bisiklet üzerinde geçirmiş birisi olarak, ilk günler gerçekten zorlandım. Zorlandığım konu bisiklet sürmekten ziyade, kalabalıkla beraber bisiklet sürmekti diyebiliriz.


Nasıl yani, Amsterdam'a gelip bisiklete binmeden mi döneceğiz?

Gerçekten bu deneyimi yasamak ve keyif almak istiyorsanız birkaç öneri verebiliriz.

-Büyük parklara (Vondelpark, Westerpark gibi) yakın yerlerden bisiklet kiralayıp, bu güzel parkları bisikletle gezebilirsiniz.

-Günlük kiralama yerine, saatlik tercih etmenizi öneririm. Böylece bisikletin güvenliğini düşünmeden uyku çekebilirsiniz.

-Şehir içinde gezmek istiyorum derseniz de gündüz erken veya aksam geç saatleri tercih ediniz.


Kiralama hizmeti veren bazı firmaları sizinle paylaşalım;

https://a-bike.eu/ Vondelpark'a çok yakin bir mağazaları var.

https://www.macbike.nl/ Vondelpark'a çok yakin bir mağazaları var.

http://www.ajaxbike.nl/ Sarphatipark'a çok yakin bir mağazaları var.

http://www.rentabikey.nl/ Westerpark'a çok yakin bir mağazaları var.


Bisiklet kiralarken dikkat etmeniz gereken konulardan biri fren sistemi, Hollanda'da birçok bisiklet ayaktan frenlidir ve alışkın değilseniz kullanması biraz zor olabiliyor. Elden frenli olanların satın alma ve kiralama fiyatı genelde daha yüksek oluyor. Dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise sigorta konusu, çalınma-kaza vb. durumlarda ne kadarlık bir borcun altına girdiğinizi öğrenmenizde fayda var. Zira bisiklet hırsızlığı Hollanda'da çok sıradan bir olay :(


Kurallardan ve cezalardan bahsetmeden yazıyı bitirmeyelim :)


1.Kural: Sağa veya sola dönüşlerde elinizle sinyal vermeniz gerekir.

Cezası: 35 Euro! Polis tarafından para cezası yemeseniz dahi, Felemenkçe veya İngilizce küfür yeme ihtimaliniz yüksek! En iyi ihtimalle lokal halk sizi zil çalarak uyarabilir.2.Kural: Hatalı park!

Cezası: 35 Euro! Bunu nasıl uyguluyorlar emin değilim, ancak kalabalığa uyum sağlamakta fayda var. Şehir merkezinde açık ve kapalı binlerce bisiklet park alanı mevcut.


3.Kural: Geçiş üstünlüğü işaretlerine uymamak!

Cezası: 95 Euro! Bisiklet yolunun diğer bisiklet yolları ile veya araç yoluyla kesiştiği noktalarda köpek balığı dişi olarak anılan ve geçiş üstünlüğünün kimde olduğunu gösteren işaretler yer alır. Bunlar kazaların olmasını engelleyen ve tartışmaya mahal bırakmayan en önemli göstergelerdir.


4.Kural: Trafik kurallarına uyum gösterin, kırmızı ışıklar sadece araçlar için değil, bisikletler için de geçerlidir.

Cezası: 95 Euro!


5.Kural: Karanlıkta farlarınızı açınız!

Cezası: Eksik olan her far için 55 Euro! Gündüz zorunluluk olmamakla birlikte hava karardığı anda farlarınızı (ön ve arka) yakmanız zorunludur.


6.Kural: Çalışan bir ziliniz olmalı!

Cezası: 35 Euro! Diğerlerinin 25 m'den duyabileceği şekilde çalışan bir zile sahip olmanız gerekir.


7.Kural: Şeridinizden/yolunuzdan ayrılmayın!

Cezası: 35-55 Euro! Araç trafiğinde olduğu gibi, bisiklet yolunun sağ tarafından gitmeniz gerekir. Bazı bisiklet yolları tek şerittir, bu durumda ters yönde ilerlememelisiniz. Kesinlikle ve kesinlikle yayaların arasında (kaldırımda) bisiklet kullanmayın.


8.Kural: Alkollü bisiklet kullanmak! (0,54 promil ve üzeri)

Cezası: 100 Euro!


9.Kural: Bisiklet üzerinde cep telefonu kullanımı!

Cezası: 95 Euro! Eğer cep telefonu kullanmanız gerekiyorsa lütfen kenara çekip, telefonunuzla ilgilenin. Buna ülkenizde araba kullanırken de dikkat etmenizi öneririz :)


10.Kural: Yaya yolunda yol verin!

Cezası: 150 Euro! Bu konuda Hollandalıları kendinize örnek almayın :) Yaya geçitlerinde yavaşlamaya ve gerekirse durmaya özen gösterin.


11.Kural: Polisin dur ihtarına uyun!

Cezası: 150 Euro!


Yerel halkın %90'inin bu kurallara uymadığını kısa süre içinde gözlemleyeceksiniz. Onlara ayak uydurmaya çalışmayın, onlar Dutch! Yani doğuştan gelen mükemmel bisiklet binme yeteneğine sahipler ve her nasılsa kazaya karışmıyorlar ;)1,948 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment


Awwesome blog you have here

Like
bottom of page