top of page

Amsterdam'da Ev Tutabildik mi ?

Yeni bir ülke, yeni bir şehir…

Taşınmak gözümüzü korkutan olaylar içinde en üst sırada yer alıyor. Yaşadığın şehir içinde semt değiştirirken bile elli farklı şeyi kontrol ediyorsun da, lokal yaşam koşullarını bilmediğin bir şehre taşınmak açıkçası korkutucu geliyor.


Şükürler olsun ki bize bu geçiş sürecini en hafif şekilde atlatmamızı kendine görev edinmiş bir ekip ile çalışıyoruz. İşe kabul sürecim sonunda, firmamın anlaşmalı olduğu emlak ajansı (GrandRelocation) benimle iletişime geçti. Bizim ihtiyaçlarımızı daha net anlayabilmek adına bana bazı temel sorular yönlendirdiler;

-Evde kaç kişi yaşayacak ?

-Hangi tarihte eve taşınacaksınız ?

-Kaç odaya ihtiyacınız var ?

-Maks bütçeniz nedir ?

-Mobilyalı/mobilyasız tercihiniz var mıdır ?

-Evcil hayvanınız var mı ?

-Aşağıdaki harita üzerinde hangi bölgeleri tercih edersiniz ?

Alınan ön bilgiler doğrultusunda, telefonla görüşüp daha detay konuları konuştuk. Bizim istediğimiz kriterlerde emlak araştırmaya başladılar. Bununla birlikte siz de Hollanda'da ev arıyorsanız, aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz;

* www.huurwoningen.nl/in/amsterdam

* www.pararius.com/english

* www.funda.nl/en

* www.tenanthub.nl


 

Amsterdam'da ev kiralamak gerçekten zahmetli ve zor bir iş. Düzenli olarak araştırma yapıp, hızlı davranmak gerekiyor. Konaklama konusunda aslında üç ihtimal var;

1) Oda kiralama, daha çok öğrenciler ve bekarlar tarafından tercih ediliyor. Bizim için uygun değil.

2) Ev satın alma, Hollanda'da ev kiralamaya göre daha mantıklı olsa da, mevcut çalışma kontratımızdan dolayı buna iznimiz yok.

3) Ev kiralama, bu tercih bizim için tek seçenek diyebiliriz.


Biraz bizim araştırmalarımız, biraz şirketin elemeleri sonucu tahmini 6-7 potansiyel evi gezmek üzere randevulaştık. Gezdiğimiz evlerden bir kısmını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Türkiye'de gördüğümüz kiralık evlerden farkı, hemen hemen hepsi çok temiz ve düzgün, neredeyse hepsinde çamaşır makinesi ve kurutucu için ayrı bir oda/bölme mevcut, kesinlikle güneşten sonuna kadar faydalanmak için bol pencereli, bir kısmı anlamsız bir şekilde parkesiz durumdalar. Bununla birlikte evi eşyasız bile tutacak olsanız mutfakta en azından buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın yer alıyor.


Biz video'da gördüğünüz beş numaralı evi tercih ettik, iki kira depozito bedeli ile anlaşma sağladık. Hollanda'da diğer bir farklılık ise istedikleri depozito miktarı; kira geçmişinize, şirketiniz ile olan kontratınıza bakarak sizden 1-2-3 kira bedeli depozito isteyebiliyorlar. (6-7 kira gibi efsaneler duymuştuk.) Emlak şirketinin tüm masraflarını şirketimiz karşıladığı için, bu alandaki maliyetleri paylaşamıyoruz.


Dip Not : Ofisteki ilk haftamda herkes sohbet başlatıcı olarak, "Sırada ev bulmak var, zor olabiliyor" diyordu. Biz o işi ilk hafta tamamladık dediğimde yüzlerinin aldığı ifadeyi görmeniz lazımdı :) Birçok kişi için bu konu ızdıraba dönüşmüş, 4 ile 8 hafta arasında genelde ev bulmuşlar, defalarca teklif yaptıkları ev sahipleri tarafından nedensizce reddedilmişler. Ne kadar şanslı olduğumuzu ancak bu muhabbetler sonrasında öğrenmiş olduk. Bizim için dua eden, iyi dileklerini gönderen tüm sevenlerimize teşekkürler :)

342 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page