top of page

İtalya Rotamız - 2017 !


Bir önceki yazımızda rotaya karar verme aşamasında yaşadığımız olaylardan bahsetmiştim, kaçıranlar buradan ulaşabilirler.

On günlük kısa süre içinde çok fazla yer görmek isteyen insanlarız, durum böyle olunca plansız yola çıkılmaz dedik ve rota üzerinde çalışmaya başladık. Planlama kısmında yaşadığımız olaylardan ötürü rota birkaç kez değişti, yola çıkana kadar da hiç belli olmaz bu yayınlayacağımız plan da değişebilir :)

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, ilk gün karadan Yunanistan'a giriş yapıp, dört-beş mola ile tüm Yunanistan'I geçip Igoumenitsa'ya ulaşmayı, buradan da Grimaldi firması ile Brindisi'ye geçmeyi planlıyoruz. Yaklaşık dokuz buçuk saat sürecek gemi yolculuğumuz için kamara tutmadık. İlk gün yapacağımız 760 km + bir gece önceden 250 km yol yapmış olmanın yorgunluğu ile bulduğumuz yerde sızmayı planlıyoruz.


Turumuzun ikinci sabahına İtalya'nın liman şehirlerinden biri olan Brindisi'de gözümüzü açacağız.


Napoli'nin güneyinde yer alan Amalfi sahillerine yol üzerinde üç kısa mola vererek ulaşmayı hedefliyoruz.


Pimonte isimli küçük bir dağ kasabasında iki gece konaklamayı ve ilk gece Amalfi ve Ravello'yu gezmeyi planlıyoruz.

Ertesi sabah erken saatlerde Pompei'de Vezüv'ün patlaması ile küller altında kalmış eski şehir gezisi yapacağız, öğleden sonrayı ise Positano'da geçirmek niyetindeyiz.

Tatilimizin dördüncü sabahı erken saatte yola çıkarak Toskana Vadisi'ne süreceğiz. Toskana bizim için iki ayrı gezi tipi olacak, öncelikle ortaçağdan kalma tepe şehirlerini gezeceğiz, ikinci gün ise dünyaca ünlü Chianti şaraplarını tadacağız.


Altıncı gün hedefimiz daha önce de gezdiğimiz ve çok sevdiğimiz Floransa, sonrasında daha önce düzeltmeye çalışıp düzeltemediğimiz Pisa Kulesi ile klasik fotoğraf seremonimizin ardından Cinque Terre bölgesine giriş :) Bu bölge görsel harikaları ile ünlü, hem yüksek tepelerden dağ manzarası hem de kıyı kesimden harika klasik İtalyan sahillerini görüntülemek mümkün.

Yedinci günümüze sabah erken başlayarak Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernezza, Monterosso al Mare köylerini gezip, rotamızı Modena Ferrari Müzesine çevireceğiz. Artık turumuzun sonuna doğru gelirken son iki gecemizi Venedik'te geçirmeyi uygun gördük.


Venedik'ten çıkışımız çok erken olacak zira öğlen 01.30'da Ancona'dan feribotumuz kalkıyor. Yoldaki durumumuza göre belki bir San Marino yapar öyle geçeriz. Tatilimizin dokuz gününü böylece geride bırakmış olacağız. Bizi o feribotta yorgunluktan sızmış bir halde bulabilirsiniz :)


Son günümüz önümüzde 1.000 km'ye yakın bir yol olacak, bütün Yunanistan'ı batıdan doğuya geçip sınırları aşıp, İstanbul trafiği ile boğuşup eve dönmek planımızın son ayağı.


Kazasız belasız, sağlıkla gidip gelmek nasip olur umarım, takipte kalmanız dileğiyle...

Elgezenleryolda

145 views0 comments

Recent Posts

See All

댓글


bottom of page