top of page

2017 Rotamız Belli Oldu!

Updated: May 6, 2020


2015 yılından itibaren düzenli olarak yılda bir veya birkaç kez motosiklet ile Avrupa Turu yapar olduk. Bu gezilerimizde uçak ile yaptığımız seyahatlerden bir tık daha gezgin hissediyoruz , lokal insanlar motosikleti görür görmez muhabbete giriyor, yolda karşılaştığımız motosikletliler bizi selamlıyor, anlayacağınız biraz farklı bir deneyim :)

2017 Kurban Bayramı haftası için on günlük izin koparmamızla, arkadaşlarımızı ikna etmemiz bir oldu. "Motorlu Kaşif" çifti (Serli ve Sevan) ile bir süredir birlikte buluşuyor, gezi planları yapıyorduk. Planları artık hayata geçirelim dedik ve gözümüzü İtalya'ya çevirdik.


Neden İtalya!

2015 turumuzun adı "Boydan boya İtalya" idi, ancak araya güzel güney Fransa sahilleri de katmıştık. Hal böyle olunca İtalya'da aklımızda kalan, ve hakkını veremediğimiz noktalar kaldı. Daha sonra Roma'ya yaptığımız uçak seferi çok başarılı geçse de, İtalya ateşimizi söndürmeye yetmedi ve biz de 2017 Turumuzun adını "İtalya2! Aklımızda Kalanlar" koymaya karar verdik.

Planlama Aşamasında Neler Yaptık?

Zaman kısıtından dolayı önceliğimizi zaman kazandıracak ulaşım yöntemlerine ayırmakla geçirdik. 2015 yılında motosikletimizi RO-RO gemisi ile Pendik'ten Trieste limanına göndermiştik ve anlaşmalı hava yolu ile Ljubljana'ya uçup, servis ile motosikletimizin başına kadar götürülmüştük. Bu hizmet bizim için olağanüstüydü ve bu yıl da aynısını yapmaya karar verdik. Rotamızı kuzeyden başlayıp, güneyden feribot ile Yunanistan'a geçecek şekilde çizdik ve üzerine planlar yapmaya başlamıştık ki o elim whatsapp yazışması gerçekleşti. Serli, RO-RO firmasının sitesinde küçük harflerle yer alan "misafirlerimizin ulaşım ve servis ihtiyaçlarını kendileri karşılamaları gerekmektedir" yazısını bizimle paylaşması ile şoka uğradık ve firmadan telefonla aldığımız yanıt da verilen uçak bileti ve servis hizmetinin artık olmadığı yönündeydi. Bir ihtimal yakın şehirlere uçak bileti araştırdık ancak planladığımız bütçenin bile üzerinde rakamları sadece uçak biletine harcamamız gerekiyordu ve anladık ki rota değiştirme zamanımız geldi.

Edirne-Villach arası tren seferlerinin olduğunu biliyorduk, ancak 36 saat gibi uzun bir süreyi göze alamazdık. Bu ihtimali de eledik.

Igoumenitsa'ya kadar karadan süreceğimiz böylece netleşti. Söylemesi çok kolay olsa da Yunanistan'ı doğudan batıya 760 km'de geçmek ilk gün planımız, bitirmek için tek umudumuz erken yola çıkmak :)


Bundan sonrası ise birçok ihtimale gebe ve ilk isteğimiz Ancona tarafına gitmekti. Ancak yoğun sezon dolayısıyla biletler çok çabuk tükendi. ANEK firması ile yaptığımız birkaç yazışma maalesef yeterli olmadı. Ancona'dan ya vazgeçecektik ya da çok daha geç bir saatte gidip ertesi gün vakit kaybedecektik. Tam bu noktada planladığımız rotayı tersine çevirmeye karar verdik, Brindisi veya Bari'den İtalya'ya girip, Ancona'dan dönelim dedik. Böylece gidiş ve dönüş feribotlarımızı satın aldık.

Igoumenitsa -> Brindisi (Grimaldi)

Ancona -> Igoumenitsa (ANEK)

Feribot bileti ayarlamak adına -özellikle yoğun sezonlar için- çok erken tarihlerde hareket etmek gerekiyormuş, biz 1,5-2 ay öncesinden ayarlamaya çalıştık ancak durumumuz yukarıda özetlediğim gibi, aynı şeyleri yaşamamak adına daha erken ayarlamanızı öneririm.

İtalya'da takip edeceğimiz rotayı da yakın zamanda paylaşıyor olacağım :) Takipte kalmanız dileğiyle...

Elgezenleryolda

237 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page