top of page

SCHENGEN ve SCHENGEN VİZESİ NEDİR ?

 

Schengen Antlaşması; Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olan, Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un da içinde olduğu, 5 ülke tarafından 14 Haziran 1985 tarihinde, sınır kapıları, polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmak amacıyla imzalanan bir serbest dolaşım antlaşmasıdır. Schengen Vizesi de, bu bölgelere gitmek ve ziyaret etmek için alınan izin belgesidir.

SCHENGEN İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR ?

 

Schengen Antlaşması, Fransa ve Almanya'nın sınırlarını kesiştiği Lüksemburg'un Schengen kasabasında imzalandığı için buranın adını almıştır.

SCHENGEN VİZESİ HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİ?

 

26 ülkede geçerli olan bu ortak vize uygulaması sayesinde, tek bir ülkeden aldığınız bir vize ile (çoklu girişli) diğer ülkelere de giriş sağlayabiliyorsunuz.

 

Hangileridir bu ülkeler derseniz;

 

Almanya , Avusturya, Belçika, Çekya (Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

SCHENGEN ÜLKELERİNDE MAX. KALMA SÜRESİ NEDİR?

Schengen alanı içerisindeki herhangi bir ülkeden alacağınız vize ile, Schengen ülkelerinde 6 aylık süreç içerisinde max. 90 gün'e kadar kalabiliyorsunuz (özel izinler dışında).

1 yıllık vize aldığınızda da bu durum aynı şekilde geçerli. İlk 6 ay 90 gün kalabilirken, sonraki 6 ayda da yine 90 gün kalabiliyorsunuz. Ancak 180 günü kesintisiz ve aralıksız kullanamıyorsunuz.

Özetlemek gerekirse; Schengen alanında kalma süreniz, vizeniz ne kadar olursa olsun, 6 aylık süreçlerde vize sayfanızda 'Duration of stay’ başlığı altında yazan süre kadardır.

SCHENGEN VİZESİ SÜRELERİ NE KADARDIR?

Vize süresi ülkeden ülkeye çok fazla değişiklik göstermekle birlikte, 1 günden 5 yıla kadar olabilir.

 

Vize süresini etkileyen bir çok etmen vardır. Bunlar nedir derseniz;

Başvuru yaptığınız ülke, seyahat etmeyi planladığınız tarihler, ileriki tarihler için yazmış olduğunuz sehayat planı ve buna bağlı olarak belgelemiş olduğunuz konaklama ve ulaşım evrakları, vize geçmişiniz, başvuru yapmış olduğunuz ülkeden daha önce vizenizin olup olmaması, mal varlığı... vb

EN KOLAY VİZE VERDİĞİ BİLİNEN SCHENGEN ÜLKELERİ HANGİLERİDİR? (*)

Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Macaristan, Fransa, Malta, Hollanda, Almanya
 

EN ZOR VİZE VERDİĞİ BİLİNEN SCHENGEN ÜLKELERİ HANGİLERİDİR? (*)

Belçika, Norveç 

(*) 

VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Schengen vize başvurusu, başvuru yapacağınız ülkenin konsolosluklarından ya da anlaşmalı kurumlar aracılı ile yapılmaktadır.

SCHENGEN VİZESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER?

 • PASAPORT

  Mevcut pasaportunuzun, talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay (bazı durumlarda en az 6 ay) daha geçerli olmalı. Aynı zamanda, var ise eski pasaportunuzu da beraberinde götürmeniz gerekmektedir.

   

 • VİZE TALEP FORMU

  Schengen vizesi için başvuru yapılacak ülkenin anlaşmalı kurumlarının (*) sitelerinden yer alan başvuru formunun çıktısının alınıp okunaklı ve eksiksiz bir şekilde doldurulması

  Not: İlk hangi ülkeye girecekseniz ya da en çok hangi ülkede kalacaksanız, vize için o ülkeye başvurmanız gerekmektedir.

   

 • BİYOMETRİK FOTOĞRAF

  Son 6 ay içinde çekilmiş ve 3.5 x 4.5 cm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğrafa dair olması gereken tüm özellikler, anlaşmalı kurumların internet sitelerinde, gerekli belgelerin içinde yer almaktadır.

  Biyometrik fotoğraf çeken herhangi bir fotoğrafçıya gidip, Schengen vizesi için olduğunu belirtip fotoğrafınızı çektirebilirsiniz, onlar zaten konuya hakimler :)  Ayrıca bazı anlaşmalı kurumlarda bulunan otomatik fotoğraf kabinlerinde de, randevu saatinizden biraz erken gidip, olması gereken özelliklere dikkat ederek, kendi biyometrik fotoğrafınızı çekebiilirsiniz.
   

 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

   

 • Bunlar haricinde Konsolosluk sizden extra evrak talep edebilir, arayıp sorular sorabilir ya da görüşmeye çağırılabilir.
   

bottom of page