Türk Ehliyetini Hollanda Ehliyeti ile Değiştirmek

Hollanda'ya taşındınız ve yabancı ehliyetinizi Hollanda ehliyeti ile değiştirmek mi istiyorsunuz? Eğer belediyeye ikamet kaydınızı yaptırdıysanız, geçerli bir oturma izniniz varsa ve %30 vergi kuralına dahilseniz bunu yapmanız mümkün.

Hollanda'ya taşınır taşınmaz ehliyetinizi değiştirmek için gerekli işlemleri yapmanızı öneririz. Bununla birlikte belirli bir süre yabancı ehliyetiniz ile araç kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süre Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinden geliyorsanız AM, A1, A2, B ve BE sınıfları için 15 yıl, C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E ve DE sınıfları için 5 yıldır. Maalesef ki bu süre diğer ülkelerden gelenler için 185 gündür (yaklaşık 6 aydır). Bu belirlenen süreler dolduktan sonra yabancı ehliyeti, Hollanda ehliyetine dönüştürmek zorunludur.

Yabancı ehliyetinizi, Hollanda ehliyetine dönüştürmek için ikamet kaydınızın olduğu belediyeye başvuruda bulunmanız gerekir. Belediye sizin adınıza evraklarınızı RDW'ye (Motorlu Taşıtlar Ofisi) iletecektir. Doğrudan RDW'ye yapılan başvurular dikkate alınmaz. Başvuru anında aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir;

- Doldurulmuş ve imzalanmış 3 E 0397 başvuru formu (Belediyede dolduruyorsunuz)

- Yabancı ehliyetiniz

- 1 adet pasaport fotoğrafı

- Hollanda'da yaşadığınızı belirten kimlik kartınız

- Sağlık Belgesi (

https://www.cbr.nl/nl/mijncbr/gezondheidsverklaring.htm

) Bu adresten online sağlık belgesi için form dolduruyorsunuz. İhtiyaç görülürse bir doktoru ziyaret etmeniz istenebilir. Bu evrakı almak için online olarak 37,80 Euro ödemeniz gerekiyor.

- %30 Vergi kuralının sizin veya partneriniz için onaylandığını gösterir belge

Önemli bilgi : C1, C, C1E, CE, D1, D, D1E veya DE sınıflarından herhangi biri yabancı ehliyetinizde var ise, başvuru anında bundan geçici olarak feragat etmek için form doldurmanız veya pratik sınavına girmeniz gerekir.

Belediyeye yukarıda yazılı olan evrakları teslim ettikten sonra sizden 37,80 Euro daha tahsil edecekler. İşlemleri tamamlayınca size bir belge verip, RDW'den mektup beklemenizi söyleyecekler. Yaklaşık 3-4 haftalık süre içinde başvurunuzun kabul edildiğini belirten bir mektup alacaksınız. Geçerli bir kimlik kartı ve size verilmiş olan belge ile belediyeye giderek ehliyetinizi teslim alabilirsiniz.

Tüm süreç açıkçası çok uzun zaman alıyor. Evrak işlerini tamamlamak çok zaman almasa da bekleme süreci can sıkıcı olabiliyor. Siz de bu süreçteki tecrübenizi bizimle paylaşır mısınız?

#HollandaEhliyeti #YurtdisindaYasam #TurkEhliyeti #YurtdisinaTasindik

750 views0 comments

Recent Posts

See All

Seyahat etmeyi seven bir çiftin sıradan/sıradışı maceraları

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde 2008 yılında başlayan arkadaşlığımız, sevgimiz günümüze kadar süre geldi. Bu süre içinde gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok noktaya seyahat fırsatımız oldu. En güzel anılarımızı bu seyahatlerde yaşadığımızı ve hayatın da hızlı akışından dolayı birçok şeyi gün geçtikçe unuttuğumuzu farkedince bu blog kaçınılmaz oldu…

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon