top of page

İzlanda Turu Hazırlık Aşaması

İzlanda hayallerimizi süsleyen ülkelerin başında geliyordu. İzlanda ile ilgili okuduğumuz her blog yazısında, gördüğümüz her fotoğrafta, izlediğimiz her videoda içimizi çekip buraya gidenleri içten içe kıskanıyorduk. Peki nesi bu kadar güzel kardeşim bu ülkenin derseniz; nereden başlayalım bilemiyorum. Ama öncelikle gördüğümüz kadarıyla bu dünyadaki başka herhangi bir yere benzemiyor, doğal sıcak su kaynakları, hala aktif olan volkanları, siyah kumsalları, buzlu gölleri, nefes kesici şelaleri, yakışıklı atları, ilginç Puffin kuşları ve daha neler neler... 
İzlanda ile ilgili çok kapsamlı hazırlayacağımız bu yazı serisinin ilk bölümünde, biz İzlanda'ya gitmeden önce neleri araştırdık, hangi kaynakları inceledik bunları sizinle paylaşacağız.

Yabani İzlandalı Atlar

İzlanda Hakkında Genel Bilgiler

Para Birimi

İzlandik Krona (ISK) ülkenin kullanılan para birimi olmakla beraber nakit kullanımı oldukça düşüktür. Kredi kartınızın yurt dışı kullanımlara açık olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın!

Dil

Ülkenin resmi dili İzlandaca olmakla beraber İngilizce kullanımı yaygındır.

Vize

Schengen vizesi almanız zorunludur.

İzlanda'ya Ne Zaman Gidilir?

Yüksek Sezon

Haziran-Agustos ayları ​arası yüksek sezon sayılmaktadır. Bu tarih aralığında hava sıcaklığı diğer aylara nispeten daha yüksek olduğundan turist sayısı özellikle güney bölgesinde yüksektir. Bu tarihlerde seyahat planı yapıyorsanız konaklamalarınızı önceden ayarlamanızda fayda olacaktır. Bu ayların en güzel yanlarından biri de batmayan güneşin olduğu günlerle dolu olması, bu tarihlerde buna bağlı olarak birçok festival ve etkinlik de yapılmaktadır. Önemli bilgi; Kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız bu ayları tercih etmemenizi öneririz!

Orta Sezon

Mayıs ve Eylül ayları havaların soğumaya başladığı veya henüz ısınmadığı aylar olduğu için turist sayısı nispeten düşüktür. Bununla birlikte birçok bütçe dostu gezgin(biz de onlardan biriyiz) Eylül ayını tercih etmektedir. Bunun nedenleri, düşük bütçeli konaklama ve araç kiralama imkanları, düşük bir ihtimal de olsa Kuzey ışıklarını görebilme şansı. 

Düşük Sezon

Dağ yollarının ve birçok tesisin kapandığı bu sezonda sanırım kış tatili sevenler için (kesinlikle biz değiliz) birçok aktivite ile beraber Kuzey ışıklarını görebilme ihtimali de oldukça artmaktadır.

bottom of page